Zavrti Globus
U početku, posjetioci nisu ni svjesni spektakularne prirode kojom su okruženi, jer su obično tada okupirani svojim prvim koracima po staklu kroz koji vide ponor.
Džamija Mahmut-bega u Kastamonuu jedna je od prvih s drvenim stubovima i drvenim krovom u Anadoliji. Cijela unutrašnjost ove džamije izgrađena je u drvetu, bez korištenja cementa i metala, savršeno predstavljajući ovu rijetku arhitektonsku tehniku koja se zove kündekari. Džamija je dodana na Tentativnu listu svjetske baštine UNESCO-a.
Fotografije i tekst: Emira Azganović
Remek-djelo
Mahmut-begova džamija sagrađena je u vrijeme kneževina Candaroglu (Candaroğlu Beyliği). Sultan Candaroglua Emir Mahmut-beg sagradio ju je za potrebe džume, molitve koja se obavlja petkom. Drvena džamija u Kastamonu se nalazi u selu Kasaba, 20 km od centra grada Kastamonu. Datira iz 1366. godine i slovi za jednu od najvažnijih jedinstvenih građevina ne samo u Kastamonuu, nego i u cijeloj Turskoj.
Iako je njen vanjski izgled jasan i jednostavan, njegove unutrašnje površine prekrivene su prekrasnim i živopisnim drvenim ukrasima, ornamentnim drvenim stropom, podom, stubovima, mimberom, lijepo izrezbarenim dvokrilnim vratima i veličanstvenim mihrabom.
Sve boje, od narandžaste do rubin crvene, plave i žute, na bazi su biljaka i unatoč vijekovima još uvijek krase drveni namještaj i lijepi krov.
Replika vrata, čiji se original čuva u gradskom muzeju, zauzima središnju poziciju u džamiji. Vrata su ukradena 1977. godine, a nakon što su pronađena vraćena su u Kastamonu, no, zbog sigurnosti, originalna vrata se sada mogu samo vidjeti u Etnografskom muzeju Kastamonu. Postojeća vrata u džamiji savršena su replika izvornih vrata.
Prekrasna drvena građa i ukrasi Mahmut-begove džamije poznati su diljem svijeta, a cijelo mjesto podsjeća na svoju sjajnu historiju. Svi koji posjete Kastamonu, apsolutno moraju vidjeti ovu džamiju koja je u svijetu prihvaćena kao remek-djelo arhitekture.
Kastamonu smo posjetili u martu 2018. godine, na poziv Turskog ureda za kulturu i turizam iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i turizma Republike Turske. Kastamonu je proglašen glavnim gradom kulture turkijskog svijeta za 2018.-u godinu.
Muzej je otvoren 2007. godine samo s tri šešira, a u međuvremenu je postao mjesto u kojem je izloženo oko 550 šešira iz kolekcija koje pripadaju kolekcionarima iz raznih dijelova Turske.
Naftom bogati Kuvajt mala je zemlja smještena u vrhu Perzijskog zaljeva. Okružen susjedima Saudijskom Arabijom, Irakom i Iranom, njegov strateški položaj i masivne rezerve nafte čine ga jednom od najbogatijih zemalja na svijetu po glavi stanovnika.
Kažu da se u Tadž Mahal zaljubite čim ga ugledate! Nije ni čudo, jer je predivna građevina u Agri spomenik ljubavi jednog čovjeka prema svojoj prerano preminuloj ženi.
- Austrija
- Belgija
- Bugarska
- Brazil
- Crna Gora
- Češka
- Danska
- Egipat
- Finska
- Francuska
- Grčka
- Holandija
- Hrvatska
- Indija
- Indonezija
- Iran
- Italija
- Japan
- Jemen
- Jordan
- Kanada
- Kazahstan
- Kina
- Kuvajt
- Liban
- Mađarska
- Malezija
- Maroko
- Monako
- Norveška
- Nizozemska
- Njemačka
- Poljska
- Portugal
- Rusija
- Singapur
- Slovačka
- Sirija
- Slovenija
- Sjedinjene Američke Države
- Srbija
- Španija
- Švedska
- Švicarska
- Tajland
- Tunis
- Turska
- Ujedinjeni Arapski Emirati
- Ujedinjeno Kraljevstvo
- Ukrajina
- Vijetnam