TURSKA
Put do arheološkog nalazišta Asos, koje se nalazi na 235 metara visokoj litici iznad mora vodi kroz Behramkale, malo selo na sjevernom dijelu egejske obale, u turskoj provinciji Čanakale, s prekrasnim pogledom na more, kućama građenim od vulkanskog kamena i mnoštvom malih restorana i pansiona.
Ukoliko želite upoznati ovaj vjekovni grad, trebat će vam dobra baza, a jedan od najidealnijih je hotel Kolin koji nudi velike sobe s pogledom na tjesnac Dardaneli i hotelske vrtove.
Nalazi se nasuprot Aja Sofiji i smatra se da ju je sultan izgradio ne bi li njome parirao veličini i sjaju Aja Sofije. Njenih veličanstvenih šest minareta i kupola mogu se vidjeti miljama daleko kako svjetlucaju pod sunčevim zrakama. Također, predstavlja i važno sastajalište i centar dešavanja za ovaj dio grada.
Na južnoj obali Turske, blizu Manavgata i sela Selimije, 75 km od Antalije, u pokrajini Antalija smješten je Side, jedan od najpoznatijih antičkih gradova u Turskoj. Njegovu okolinu oplemenjuje plantaža narova, kao i nesvakidašnja mješavina starog i moderno utvrđenog grada sa uređenim plažama, čime je postao zanimljiva alternativa razvijenijih naselja duž turske obale.
Van je grad u Istočnoj Anadoliji, smješten na 1750 m nadmorske visine sa približno milion stanovnika, poznat po istoimenom jezeru Van kojeg ovdašnje stanovništvo naziva morem. Van mačka
Uputite li se na krstarenje dolinom rijeke Dalijan sve do ušća u Sredozemno more, bit ćete u prilici da vidite grobnice velikana koje su uklesane u stijenama, čuvene kornjače Caretta Caretta, da posjetite banju sa ljekovitim blatom i termalnim bazenom i da se okupate u Sredozemnom moru.
Sa svojom bogatom historijom, morskom obalom, skijaškim centrom i nacionalim parkovima sve više privlači putnike, skijaše, avanturiste i vjernike! Ovdje se svi osjećaju svoji na svome.
U početku, posjetioci nisu ni svjesni spektakularne prirode kojom su okruženi, jer su obično tada okupirani svojim prvim koracima po staklu kroz koji vide ponor.
Džamija Mahmut-bega u Kastamonuu jedna je od prvih s drvenim stubovima i drvenim krovom u Anadoliji. Cijela unutrašnjost ove džamije izgrađena je u drvetu, bez korištenja cementa i metala, savršeno predstavljajući ovu rijetku arhitektonsku tehniku koja se zove kündekari. Džamija je dodana na Tentativnu listu svjetske baštine UNESCO-a.
Fotografije i tekst: Emira Azganović
Remek-djelo
Mahmut-begova džamija sagrađena je u vrijeme kneževina Candaroglu (Candaroğlu Beyliği). Sultan Candaroglua Emir Mahmut-beg sagradio ju je za potrebe džume, molitve koja se obavlja petkom. Drvena džamija u Kastamonu se nalazi u selu Kasaba, 20 km od centra grada Kastamonu. Datira iz 1366. godine i slovi za jednu od najvažnijih jedinstvenih građevina ne samo u Kastamonuu, nego i u cijeloj Turskoj.
Iako je njen vanjski izgled jasan i jednostavan, njegove unutrašnje površine prekrivene su prekrasnim i živopisnim drvenim ukrasima, ornamentnim drvenim stropom, podom, stubovima, mimberom, lijepo izrezbarenim dvokrilnim vratima i veličanstvenim mihrabom.
Sve boje, od narandžaste do rubin crvene, plave i žute, na bazi su biljaka i unatoč vijekovima još uvijek krase drveni namještaj i lijepi krov.
Replika vrata, čiji se original čuva u gradskom muzeju, zauzima središnju poziciju u džamiji. Vrata su ukradena 1977. godine, a nakon što su pronađena vraćena su u Kastamonu, no, zbog sigurnosti, originalna vrata se sada mogu samo vidjeti u Etnografskom muzeju Kastamonu. Postojeća vrata u džamiji savršena su replika izvornih vrata.
Prekrasna drvena građa i ukrasi Mahmut-begove džamije poznati su diljem svijeta, a cijelo mjesto podsjeća na svoju sjajnu historiju. Svi koji posjete Kastamonu, apsolutno moraju vidjeti ovu džamiju koja je u svijetu prihvaćena kao remek-djelo arhitekture.
Kastamonu smo posjetili u martu 2018. godine, na poziv Turskog ureda za kulturu i turizam iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i turizma Republike Turske. Kastamonu je proglašen glavnim gradom kulture turkijskog svijeta za 2018.-u godinu.
Muzej je otvoren 2007. godine samo s tri šešira, a u međuvremenu je postao mjesto u kojem je izloženo oko 550 šešira iz kolekcija koje pripadaju kolekcionarima iz raznih dijelova Turske.
Kao zaštitni znak grada, Aja Sofija plijeni svojom izvanrednom ljepotom i historijskom vrijednošću.