
Destinacije u Bosni i Hercegovini koje su vas oduševile prošlog ljeta
Pandemija koronavirusa, zatvorene granice i ograničena putovanja imale su bar jednu pozitivnu stvar prošle godine – mnogi Bosanci i Hercegovci upoznali su neke nestvarne, gotovo skrivene destinacije u našoj prelijepoj zemlji tokom svojih godišnjih odmora ili vikend putovanja.

Pitali smo naše pratioce koje su ih destinacije oduševile u BiH prošlog ljeta i evo šta su nam rekli:
- Bunski kanali

Jedna od najvećih atrakcija na rijeci Neretvi su Bunski kanali – uski kanal kojim protječe Neretva, gdje se preko sedrene barijere u nju ulijeva njena lijeva pritoka Buna. Pravi prirodni zagrljaj stijena, vode i zelenila, različit u svako doba godine. Najljepši je ipak ljeti, zbog količine vode i zbog toga što se tada može vidjeti kako se cijela Neretva ulijeva u uski kanal širine nešto više od tri metra i dužine oko 850 metara, koji je na ovom području nastajao stotinama godina. Bunski kanali nalaze se kod Bune, južno od Mostara uz magistralnu cestu M-17 Mostar – Čapljina.
2. Divič (Zvornik)

U zvorničkom naselju Divič pravi je mali raj na rijeci Drini – na istoimenom jezeru. Jezero je napravljeno 1955. godine na izlasku iz čuvenog drinskog kanjona. Bogato je ribom, pa je drago ribolovcima, a na njemu se tokom ljeta uživa i u plivanju, kao i u sportovima na vodi poput skijanja, veslanja i vožnje čamcima. Neposredno do čarobnog zelenog jezera, u nestvarnom prirodnom okruženju, se nalaze stadion i teren za odbojku na pijesku, kao i manje dječije igralište.
3. Preodac ili Momčilova kula kod Bosanskog Grahova

U selu Preodac kod Bosanskog Grahova smještena je srednjovjekovna kula, poznata i kao Momčilova tvrđava. O nekadašnjem starom gradu nema mnogo pisanih dokumenata, a lokalno stanovništvo grad veže za legende o Crnoj kraljici, odnosno kraljici Jeleni za koju se priča da nikada nije skinula crninu. Mnogi smatraju da je mjesto ukleto i rijetko ga posjećuju, a pretpostavlja se da je riječ o utvrdi koja je sagrađena za vrijeme kralja Tvrtka.
4. Vodopadi Ilomske

Vodopadi Ilomske, zaštićen prirodni pejzaž, nalaze se gotovo u divljini, odnosno u kanjonu na podvlašićkoj visoravni, udaljeni oko 2 kilometra od ušća ove rijeke u Ugar, u uskom kanjonu između gotovo okomitih Korićanskih stijena i sêla Márići i Đénići. Tu su Veliki i Mali vodopad, kao i nekoliko slapova u gornjem i srednjem toku rijeke. Sve više privlače pažnju planinara, turista i ribolovaca, a okomita stijena sa koje rijeka pada pogodna je i za alpinističke poduhvate. Pored vodapada, u gornjem i srednjem toku Ilomske nalaze se i dva slapa: jedan ispod pitoke Manatovac, koji je preusmjeren za vodosnabdijevanje Skender Vakufa, dok je Sinjac (ispod zaseoka Nikodinovići, sela Petrovo polje) omiljeno kupalište lokalne mladeži tokom ljeta.
5. Orlovačko jezero

Među brojnim jezerima na pitoresknoj Zelengori najpopularnije je Orlovačko zbog čudesnih kadrova i tajanstvene ljepote. Do jezera se može doći iz dva pravca: iz Kalinovika preko sela Jelašca i preko Čemernog prijevora. “Gorske oči” Zelengore, glacijalno Orlovačko jezero, nalazi se u podnožju jedina dva vrha na ovoj planini sa preko 2.000 metara nadmorske visine – Bregoč 2014 mnv i Kozije strane 2013 mnv, koje su 4 kilometra udaljena od jezera, a jedan od drugog su udaljeni samo kilometar. Jezero se, poput planine Zelengora, nalazi u sklopu Nacionalnog parka Sutjeska.
6. Rijeka Sana
Sana je čista rijeka, mirna i osvježavajuća, pa su mnogi ovog ljeta, kao i prethodnih spas od vrućina potražili u njenim bistrim vodama. Izuzetno je bogata ribom, stoga je vole i svi oni koji se bave ribolovom. Obgrljena je očaravajućim prirodnim ljepotama, sa mnogo uređenih plaža na kojima su i sportski tereni, a pogodna je i za splavarenje, kajakarenje i druge sportove na vodi.
Sudeći prema društvenim mrežama i riječima naših pratioca, mnogi su ove godine išli put Foče. A na samo devet kilometara od ovog grada na Drini, u mjestu Pirin Do, pohodili su jedinstveni prirodni fenomen – pješčane piramide, tzv. Bosanski Colorado. Pješčane piramide nastajale su dugi niz godina erozijom tla i pod uticajem agresivne sprege mrazeva, ljetnih vrućina, kiša i jakih vjetrova. Izbrazdani pješčani stubovi uzdižu se iz svojih širokih temelja i sužavaju prema vrhu te na taj način čine izvanrednu geomorfološku rijetkost na ovim prostorima. Proces erozije traje i danas, te suprotno očekivanjima, one ne nestaju već rastu. Za sada dosežu visinu do 20 m.
8. Trebižat
Hercegovačke vreline najbolje gase hladne vode rijeke Trebižat, u šta su se mnogi uvjerili ovog ljeta. Vodopad Kravica već dugo je jedna od omiljenih ljetnih destinacija u BiH, kako Bosanaca i Hercegovaca tako i turista, a ove godine mnogi su se u ove krajeve uputili zbog kanu safarija i vodopada Koćuše, za koje su mnogi prvi put čuli tek ove godine. I oni koji su već znali ove krajeve, i oni koji su ih prvi put posjetili, već sada znaju da će se na Trebižat uvijek iznova vraćati – u proljeće po zrake sunce, ljeti na kupanje ili u jesen i zimu za uživanje u spektakularnim prirodnim prizorima.
9. Vodopad Blihin skok kod Sanskog Mosta

U nedirnutom krajoliku na putu Sanski Most-Lušci Palanka, između sela Gornji Kamengrad i Fajtovci, na rijeci Blihi koja se ulijeva u Sanu nalazi se čuveni vodopad “Blihin skok”, udaljen svega 14 kilometara od Sanskog Mosta. Do puta koji vodi do vodopada se dolazi brzo, a do samog vodopada se mora pješačiti oko 15 minuta, ali vrijedi svakog koraka jer ćete vidjeti vodu koja pada s visine od više od pedeset metara niz grbavu stijenu i koja naprosto oduzima dah.
10. Trebinje
Za Trebinje mnogi kažu da je kao slika, samo da je potrebno uramiti. Najjužniji gradić Bosne i Hercegovine leži u podnožju krškog diva Leotera u dolini rijeke Trebišnjice. Grad je to sa velikim brojem nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine i čak 20 mostova preko rijeke Trebišnjice. Najljepši pogled na grad pruža se sa platoa brda Crkvina na kojem se nalazi crkva Blagoveštenja u kojoj je sahranjen najpoznatiji Trebinjac – pjesnik Jovan Dučić. U Trebinju se nalazi i veliki broj manastira, nekoliko džamija – i ne zna se koji je od tih objekata ljepši. Među najsunčanijim je gradovima naše domovine – sa čak 260 sunčanih dana u godini, a ovdje smo vam naveli samo 10 razloga zbog kojih biste ga trebali posjetiti!
11. Prokoško jezero
Iako nije nepoznato, Prokoško jezero se uvijek otkriva iznova, a mnogi i prvi put. Svako ko vidi gorske oči planine Vranice nadomak Fojnice ne može se načuditi ovoj ljepoti. Ovo glacijalno jezero udaljeno 22 kilometra od zlatonosnog grada svojevrsni je park prirode. S nadmorskom visinom od 1635 metara, dužinom od 426 metara, širinom 191,3 metra, maksimalnom dubinom od 13 metara, već dugi niz godina zbog svog idiličnog položaja i obilježja slovi za važnu turističku destinaciju, a nezaobilazno je bilo mnogima i ove godine u sezoni godišnjih odmora.
12. Jajce
Kraljevski grad Jajce bila je jedna od omiljenih destinacija na kojoj su građani BiH ove godine odlučili provesti uzbudljivo ljeto. Grad na obalama Vrbasa i Plive zasigurno je jedan od najljepših gradova u našoj zemlji, nekadašnji kraljevski grad, muzej pod vedrim nebom, grad s 29 nacionalnih spomenika i jedini grad na svijetu koji u svom strogom centru ima veličanstveni vodopad visok 21 metar.
